YL4821500000G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Anytek
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Anytek
In Stock: 0
Datasheet
On Shore Technology Inc.
Image for YL4821500000G is not available
YL4821500000G
DigiKey Part Number
YL4821500000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YL4821500000G
Description
TERM BLK 24P SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Levels
2
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
24
Clamp Material - Plating
Brass - Nickel Plated
Pitch
0.197" (5.00mm)
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Current
20 A
Screw Thread
M2.5
Voltage
300 V