NP0810300000G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Anytek
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Anytek
In Stock: 0
Datasheet
Image for NP0810300000G is not available
NP0810300000G
DigiKey Part Number
1818-NP0810300000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NP0810300000G
Description
NP- 10.0-8P ORANGE 90D A TYPE ;
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.394" (10.00mm) Through Hole
Category
Voltage
300 V
Manufacturer
Wire Gauge
8-20 AWG
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Wire Termination
Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Part Status
Active
Color
Orange
Number of Levels
1
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Positions Per Level
8
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.394" (10.00mm)
Contact Material - Plating
Copper - Tin Plated
Mating Orientation
Vertical with Board
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Current
50 A