SSAJ120100
DigiKey Part Number
4809-SSAJ120100TR-ND - Tape & Reel (TR)
4809-SSAJ120100CT-ND - Cut Tape (CT)
4809-SSAJ120100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSAJ120100
Description
SWITCH SLIDE SPDT 0.01A 5V
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Slide Switch SPDT Surface Mount, Right Angle
Category
Actuator Type
Standard
Manufacturer
Alps Alpine
Actuator Length
1.30mm
Series
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Termination Style
Gull Wing
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Circuit
SPDT
Switch Travel
1.40mm
Contact Timing
Not Specified
Mechanical Life
10,000 Cycles
Switch Function
On-On
Electrical Life
10,000 Cycles
Current Rating (Amps)
10mA (DC)
Operating Force
153gf
Voltage Rating - DC
5 V