AOTF18N65 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 11.941
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 78
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 1.030
In Stock: 718
Infineon Technologies
In Stock: 500
Panjit International Inc.
Panjit International Inc.
Vishay Siliconix
In Stock: 870
Vishay Siliconix
Infineon Technologies
STMicroelectronics
STMicroelectronics
In Stock: 952
In Stock: 49
N-Channel 650 V 18A (Tc) 50W (Tc) Through Hole TO-220F
AOTF18N65
DigiKey Part Number
785-1431-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOTF18N65
Description
MOSFET N-CH 650V 18A TO220-3F
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
68 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Last Time Buy
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3785 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
50W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220F
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
390mOhm @ 9A, 10V