IPA60R380E6XKSA1
DigiKey Part Number
IPA60R380E6XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPA60R380E6XKSA1
Description
MOSFET N-CH 600V 10.6A TO220-FP
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 10.6A (Tc) 31W (Tc) Through Hole PG-TO220-FP
EDA/CAD Models
IPA60R380E6XKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 320µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
32 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
700 pF @ 100 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
31W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO220-FP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
380mOhm @ 3.8A, 10V