ACS781LLRTR-050U-T
DigiKey Part Number
620-1824-2-ND - Tape & Reel (TR)
620-1824-1-ND - Cut Tape (CT)
620-1824-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS781LLRTR-050U-T
Description
CURRENT SEN HE/DIFF 50A 7-PSOF
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect, Differential Unidirectional 7-PowerSMD Module
Category
Accuracy
±1.5%
Mfr
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Response Time
3.6µs
Part Status
Not For New Designs
Current - Supply (Max)
15mA
For Measuring
DC
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Sensor Type
Grade
Automotive
Current - Sensing
Qualification
AEC-Q100
Number of Channels
1
Polarization
Unidirectional
Output
Ratiometric, Voltage
Mounting Type
Sensitivity
39.6mV/A
Package / Case
7-PowerSMD Module
Frequency
DC ~ 120kHz
Supplier Device Package
7-PSOF
Linearity
±1%