ASD-40.000MHZ-LCS-T is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
IQD Frequency Products
In Stock: 2.821
Datasheet
40 MHz XO (Standard) HCMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
ASD-40.000MHZ-LCS-T
DigiKey Part Number
535-ASD-40.000MHZ-LCS-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ASD-40.000MHZ-LCS-TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-ASD-40.000MHZ-LCS-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASD-40.000MHZ-LCS-T
Description
XTAL OSC XO 40.0000MHZ HCMOS SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ASD-40.000MHZ-LCS-T Models
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
13mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Frequency
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)