ADCR-T02R7SA105MB
DigiKey Part Number
535-ADCR-T02R7SA105MB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCR-T02R7SA105MB
Description
CAPACITOR 1F 2.7V TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 350mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ADCR-T02R7SA105MB Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
350mOhm
Manufacturer
Abracon LLC
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
1 F
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C