ADCR-E02R7SB105MB
DigiKey Part Number
535-ADCR-E02R7SB105MB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCR-E02R7SB105MB
Description
CAPACITOR 1F 2.7V TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 200mOhm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
1 F
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C