ADCR-S02R7SA705MB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Abracon LLC
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Abracon LLC
In Stock: 0
Datasheet
7 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 70mOhm
Abracon EDLC 2.7V Radial Supercapacitors
ADCR-S02R7SA705MB
DigiKey Part Number
535-ADCR-S02R7SA705MB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCR-S02R7SA705MB
Description
CAPACITOR 7F 2.7V TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm
Manufacturer
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
7 F
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C