ADCR-T02R7SA705MB
DigiKey Part Number
535-ADCR-T02R7SA705MB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCR-T02R7SA705MB
Description
CAPACITOR 7F 2.7V TH
Detailed Description
7 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 70mOhm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
7 F
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C