MNG18-250DMIX-BOTTLE
DigiKey Part Number
3M10412-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MNG18-250DMIX-BOTTLE
Description
CONN QC TAB 18-22AWG 0.250 50PC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Male 18-22 AWG Crimp Connector Fully Insulated
Category
Termination
Crimp
Manufacturer
3M
Wire Gauge
18-22 AWG
Series
Insulation
Fully Insulated
Packaging
Bulk
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Part Status
Active
Color
Red
Terminal Type
Standard
Contact Material
Copper, ETP
Gender
Male
Contact Finish
Tin
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Insulation Diameter
0.145" (3.68mm)
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Base Product Number
Length - Overall
0.950" (24.13mm)