MNG18-250DMIK is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panduit Corp
In Stock: 0
Datasheet
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 18-22 AWG Crimp Connector Fully Insulated
MNG18-250DMIK
DigiKey Part Number
MNG18-250DMIK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MNG18-250DMIK
Description
CONN QC RCPT 18-22AWG 0.250
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
Crimp
Manufacturer
3M
Wire Gauge
18-22 AWG
Series
Insulation
Fully Insulated
Packaging
Bulk
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Part Status
Active
Color
Red
Terminal Type
Standard
Contact Material
Copper, ETP
Gender
Female
Contact Finish
Tin
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Insulation Diameter
0.145" (3.68mm)
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Base Product Number
Length - Overall
0.950" (24.13mm)