FP-301VW-1.5-BLACK-100'
DigiKey Part Number
3M161467-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP-301VW-1.5-BLACK-100'
Description
HEATSHRINK 1-1/2" X 100' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 1.500" (38.10mm) 2 to 1 Black 100.0' (30.5m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.040" (1.02mm)
Mfr
Material
Series
Features
Flame Retardant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
100°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Length
100.0' (30.5m)
Shelf Life
120 Months
Inner Diameter - Supplied
1.500" (38.10mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Recovered
0.750" (19.05mm)