929850-01-23-RA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
3M
In Stock: 0
Datasheet
23 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
929850-01-23-RA
DigiKey Part Number
929850E-01-23-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929850-01-23-RA
Description
CONN RCPT 23POS 0.1 GOLD PCB
Customer Reference
Detailed Description
Insulation Height
0.325" (8.25mm)
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2A
Voltage Rating
1500V
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
929850-01-23-RA3M0929850E-01-23-NDkr.3.05000Parametric Equivalent
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.22.76000kr.22.76
10kr.20.66800kr.206.68
100kr.18.21040kr.1,821.04
500kr.15.47886kr.7,739.43
1.000kr.13.20254kr.13,202.54
5.000kr.11.83674kr.59,183.70
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN RCPT 1POS GOLD PCB
In-Stock: 4008
CONN RCPT 2POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 3POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 4POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 5POS 0.1 GOLD PCB