929715-10-24-I
DigiKey Part Number
3M156379-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929715-10-24-I
Description
CONN HEADER VERT 48POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 48 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
929715-10-24-I Models
Category
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.175" (4.45mm)
Series
Overall Contact Length
0.593" (15.07mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A
Additional Resources
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.89.52000kr.89.52
10kr.79.37000kr.793.70
100kr.69.19730kr.6,919.73
500kr.59.02134kr.29,510.67
1.000kr.54.13682kr.54,136.82
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM
In-Stock: 229
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
In-Stock: 415
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
In-Stock: 198
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM