929715-10-36-I
929715-10-36-I
929715-10-36-I
DigiKey Part Number
3M156379-72-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929715-10-36-I
Description
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 72 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
929715-10-36-I Models
Category
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.175" (4.45mm)
Series
Overall Contact Length
0.593" (15.07mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A
Additional Resources
In-Stock: 229
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.119.57000kr.119.57
10kr.101.59200kr.1,015.92
100kr.86.36090kr.8,636.09
500kr.77.09896kr.38,549.48
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
In-Stock: 415
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
In-Stock: 198
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM