929715-10-22-I
DigiKey Part Number
3M156379-44-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929715-10-22-I
Description
CONN HEADER VERT 44POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 44 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
929715-10-22-I Models
Category
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.175" (4.45mm)
Series
Overall Contact Length
0.593" (15.07mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A
Additional Resources
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.82.10000kr.82.10
10kr.72.75800kr.727.58
100kr.63.43110kr.6,343.11
500kr.54.10278kr.27,051.39
1.000kr.49.62534kr.49,625.34
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM
In-Stock: 229
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
In-Stock: 415
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
In-Stock: 198
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM