929550-01-15-EU
DigiKey Part Number
929550E-01-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929550-01-15-EU
Description
CONN HEADER R/A 15POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 15 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.295" (7.49mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Insulation Height
0.110" (2.79mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A
Additional Resources
In-Stock: 258
Check for Additional Incoming Stock
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.27.33000kr.27.33
10kr.24.83400kr.248.34
100kr.21.87810kr.2,187.81
500kr.18.59624kr.9,298.12
1.000kr.15.86148kr.15,861.48
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER R/A 1POS
In-Stock: 520
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
In-Stock: 4000
CONN HEADER R/A 3POS 2.54MM
In-Stock: 609
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
In-Stock: 5579
CONN HEADER R/A 5POS 2.54MM