929550-01-11-EU
DigiKey Part Number
929550E-01-11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929550-01-11-EU
Description
CONN HEADER R/A 11POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 11 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.295" (7.49mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Insulation Height
0.110" (2.79mm)
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.20.03000kr.20.03
10kr.18.20800kr.182.08
100kr.16.04400kr.1,604.40
500kr.13.63722kr.6,818.61
1.000kr.11.63181kr.11,631.81
5.000kr.10.42850kr.52,142.50
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER R/A 1POS
In-Stock: 520
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
In-Stock: 4000
CONN HEADER R/A 3POS 2.54MM
In-Stock: 609
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
In-Stock: 5579
CONN HEADER R/A 5POS 2.54MM