72F-187-20-NL
DigiKey Part Number
19-72F-187-20-NL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
72F-187-20-NL
Description
FULLY NYLON INSULATED BUTTED SEA
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.187" (4.75mm) Quick Connect Female 14-16 AWG Crimp Connector Fully Insulated
Category
Length - Overall
0.810" (20.57mm)
Manufacturer
3M
Termination
Crimp
Series
Wire Gauge
14-16 AWG
Packaging
Bulk
Insulation
Fully Insulated
Part Status
Active
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Terminal Type
Standard
Color
Blue
Gender
Female
Contact Material
Copper
Tab Width
0.187" (4.75mm)
Contact Finish
Tin
Tab Thickness
0.020" (0.51mm)
Insulation Diameter
0.145" (3.68mm)