71F-250-32-NL
DigiKey Part Number
19-71F-250-32-NL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
71F-250-32-NL
Description
FULLY NYLON INSULATED BUTTED SEA
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 18-22 AWG Crimp Connector Fully Insulated
Category
Length - Overall
0.870" (22.10mm)
Manufacturer
3M
Termination
Crimp
Series
Wire Gauge
18-22 AWG
Packaging
Bulk
Insulation
Fully Insulated
Part Status
Active
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Terminal Type
Standard
Color
Red
Gender
Female
Contact Material
Brass
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Contact Finish
Tin
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.145" (3.68mm)