4466B-0.75-5
DigiKey Part Number
1067-4466B-0.75-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4466B-0.75-5
Description
TAPE DBL SIDED BLACK 3/4"X5YDS
Customer Reference
Detailed Description
Double Coated, Double Sided Tape Rubber Adhesive Black 0.75" (19.05mm) 3/4" X 15' (4.6m) 5 yds
Category
Width
0.75" (19.05mm) 3/4"
Manufacturer
3M (TC)
Length
15' (4.6m) 5 yds
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Usage
Holding, Joining, Mounting
Part Status
Obsolete
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Tape Type
Double Coated, Double Sided
Shelf Life
18 Months
Adhesive
Rubber
Storage/Refrigeration Temperature
70°F (21°C)
Backing, Carrier
Polyethylene Foam
Base Product Number
Thickness
0.0630" (63.0 mils, 1.600mm) 1/16"