Transphorm’s 4 kW TDTTP4000W065AN offers greater than 99% efficiency in a simpler design
Image of Transphorm's TDTTP4000W065AN 4 kW PFC GaN Evaluation Board with Analog ControlTransphorm’s high-efficiency 4 kW TDTTP4000W065AN evaluation board is designed for single-phase AC-to-DC power conversion up to 4 kW. The board uses the bridgeless totem-pole power factor correction (PFC) topology with a traditional analog control. This pairing provides fast and easy access to the high-power density made possible by Transphorm’s GaN FETs without the need for firmware development required by digital signal controllers.
The TDTTP4000W065AN is rated at 4 kW highline (180 V to 260 V) and 2 kW lowline (90 V to 120 V) with the added advantage of lower maintenance power when compared to digitally controlled solutions, increasing overall system efficiency.
Features
  • Uses the bridgeless totem-pole PFC topology with a traditional analog control
  • Built using 35 mΩ Gen IV SuperGaN FETs
  • Easy-to-use platform to investigate GaN
  • Power: 4000 W
  • Switching frequency: 65 kHz
  • Offers greater than 99% efficiency in a simpler design
  • Offers engineers a simpler way to design single-phase AC to DC power systems
Applications
  • Broad industrial
  • Telecommunications
  • Data centers
  • Automotive (electric vehicles)
TDTTP4000W065AN 4 kW PFC GaN Evaluation Board with Analog Control