Z8F6422AR020SG
DigiKey Part Number
269-4283-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z8F6422AR020SG
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64LQFP
Detailed Description
eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH
Category
Number of I/O
46
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 12x10b
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Speed
20MHz