Z8F2421AN020EG
DigiKey Part Number
269-4244-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z8F2421AN020EG
Description
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44QFP
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 24KB (24K x 8) FLASH 44-LQFP (10x10)
RAM Size
2K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Part Status
Active
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz