Z8F1680SJ020SG
DigiKey Part Number
269-4673-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z8F1680SJ020SG
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SOIC
Customer Reference
Detailed Description
eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 16KB (16K x 8) FLASH
Category
Number of I/O
23
Packaging
Tube
RAM Size
3K x 8
Part Status
Not For New Designs
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Speed
20MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)