Z8F0830QJ020EG
DigiKey Part Number
Z8F0830QJ020EG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z8F0830QJ020EG
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28QFN
Customer Reference
Detailed Description
eZ8 Encore!® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 3.6V
Part Status
Not For New Designs
Data Converters
A/D 8x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Speed
20MHz