Z8F0830HJ020SG
DigiKey Part Number
269-4632-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z8F0830HJ020SG
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SSOP
Customer Reference
Detailed Description
eZ8 Encore!® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
256 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 3.6V
Part Status
Not For New Designs
Data Converters
A/D 8x10b
DigiKey Programmable
Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
eZ8
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz
Package / Case
28-SSOP (0.173", 4.40mm Width)