EZ80F91AZ050EC
DigiKey Part Number
269-3199-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EZ80F91AZ050EC
Description
IC MCU 8BIT 256KB FLASH 144LQFP
Customer Reference
Detailed Description
eZ80 eZ80® Acclaim!® Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EZ80F91AZ050EC Models
Category
Number of I/O
32
Mfr
Program Memory Size
Series
Program Memory Type
FLASH
Packaging
Bag
RAM Size
16K x 8
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
eZ80
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
50MHz