PC33-12NB
DigiKey Part Number
2059-PC33-12NB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC33-12NB
Description
BATTERY LEAD ACID 12V 33AH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 V Sealed Lead Acid (SLA, VRLA) Battery Rechargeable (Secondary) 33Ah
Category
Capacity
Mfr
Size / Dimension
7.72" L x 5.16" W x 6.34" H (196.0mm x 131.0mm x 161.0mm)
Packaging
Bulk
Termination Style
Nut and Bolt, M6
Part Status
Active
Discharge Rate
20Hr
Battery Chemistry
Shelf Life
12 Months
Voltage - Rated
Standard Charge Current
9.9A