PC3.4-12F1
DigiKey Part Number
2059-PC3.4-12F1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC3.4-12F1
Description
BATTERY LEAD ACID 12V 3.5AH
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 V Sealed Lead Acid (SLA, VRLA) Battery Rechargeable (Secondary) 3.5Ah
Category
Capacity
Mfr
Size / Dimension
5.28" L x 2.64" W x 2.40" H (134.1mm x 67.1mm x 61.0mm)
Packaging
Box
Termination Style
Spade, .187" (4.7mm)
Part Status
Active
Discharge Rate
20Hrs
Battery Chemistry
Shelf Life
12 Months
Voltage - Rated
Standard Charge Current
1A