PC18-12NB
DigiKey Part Number
2059-PC18-12NB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC18-12NB
Description
BATTERY LEAD ACID 12V 18AH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 V Sealed Lead Acid (SLA, VRLA) Battery Rechargeable (Secondary) 18Ah
Category
Capacity
Mfr
Size / Dimension
7.13" L x 3.03" W x 6.30" H (181.0mm x 77.0mm x 160.0mm)
Packaging
Bulk
Termination Style
Nut and Bolt, M5
Part Status
Active
Discharge Rate
20Hr
Battery Chemistry
Shelf Life
12 Months
Voltage - Rated
Standard Charge Current
5A