NPXH1501E561MJTM
DigiKey Part Number
5011-NPXH1501E561MJTM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NPXH1501E561MJTM
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 25V TH
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 20mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Ymin
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
187.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.75 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
20 mOhms
Type
Polymer
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
560 µF
Size / Dimension
0.216" Dia (5.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C