ATIF2458G-3010
DigiKey Part Number
3155-ATIF2458G-3010-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATIF2458G-3010
Description
2.4/5.8GHZ WIFI FLEXIBLE ANT
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Bluetooth, Wi-Fi, Zigbee™ Flat Patch I-PEX MHF1 (U.FL)
Category
Antenna Type
Flat Patch
Manufacturer
YIC
Number of Bands
2
Packaging
Bulk
VSWR
2
Part Status
Active
Gain
3dBi
RF Family/Standard
802.15.4, Bluetooth, WiFi
Features
Cable - 60mm
Frequency Group
UHF (2GHz ~ 3GHz), SHF (f > 4GHz)
Termination
I-PEX MHF1 (U.FL)
Frequency (Center/Band)
2.45GHz, 5.5GHz
Applications
Bluetooth, Wi-Fi, Zigbee™
Frequency Range
2.4GHz ~ 2.5GHz, 5.15GHz ~ 5.85GHz