YC158TJR-07100KL
DigiKey Part Number
13-YC158TJR-07100KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-YC158TJR-07100KLCT-ND - Cut Tape (CT)
13-YC158TJR-07100KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YC158TJR-07100KL
Description
RES ARRAY 8 RES 100K OHM 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100k Ohm ±5% 62.5mW Power Per Element Bussed 4 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
YC158TJR-07100KL Models
Category
Power Per Element
62.5mW
Manufacturer
YAGEO
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
DDRAM, SDRAM
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Circuit Type
Bussed
Package / Case
1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
Resistance (Ohms)
100k
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)