SR2010JK-0751RL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 11.462
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Panasonic Industry
Stackpole Electronics Inc
Similar
Panasonic Industry
51 Ohms ±5% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
SR2010JK-0751RL
DigiKey Part Number
SR2010JK-0751RL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR2010JK-0751RL
Description
RES 51 OHM 5% 3/4W 2010
Detailed Description
EDA/CAD Models
SR2010JK-0751RL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)