SR1206FR-072R7L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 2.118
Datasheet
Vishay Dale
Vishay Dale
2.7 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
SR1206FR-072R7L
DigiKey Part Number
SR1206FR-072R7L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR1206FR-072R7L
Description
RES 2.7 OHM 1% 1/4W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
SR1206FR-072R7L Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)