SR0603JR-0727RL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 3.331
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
Panasonic Industry
Stackpole Electronics Inc
Similar
Bourns Inc.
Similar
Panasonic Industry
27 Ohms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
SR0603JR-0727RL
DigiKey Part Number
SR0603JR-0727RL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR0603JR-0727RL
Description
RES 27 OHM 5% 1/10W 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
SR0603JR-0727RL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)