SMCJ7.5A/TR7
DigiKey Part Number
13-SMCJ7.5A/TR7TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMCJ7.5A/TR7CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMCJ7.5A/TR7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ7.5A/TR7
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12.9V Clamp 116.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.9V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
116.3A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.5V
Voltage - Breakdown (Min)
8.33V