SMCJ60A-AT/TR13
DigiKey Part Number
13-SMCJ60A-AT/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMCJ60A-AT/TR13CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMCJ60A-AT/TR13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ60A-AT/TR13
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
96.8V Clamp 15.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V