SMCJ45A-AT/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
72.7V Clamp 20.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
SMCJ45A-AT/TR13
DigiKey Part Number
13-SMCJ45A-AT/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ45A-AT/TR13
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
45V
Voltage - Breakdown (Min)
50V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
72.7V