SMCJ300A/TR7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 5.642
Datasheet
486V Clamp 3.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
SMCJ300A/TR7
DigiKey Part Number
13-SMCJ300A/TR7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ300A/TR7
Description
TVS DIODE 300VWM 486VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
486V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.1A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
300V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
335V