SMCJ170A/TR7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 3.000
Datasheet
275V Clamp 5.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
SMCJ170A/TR7
DigiKey Part Number
13-SMCJ170A/TR7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ170A/TR7
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.5A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Voltage - Breakdown (Min)
189V