SMBJ48A/TR7 is available for purchase but is not normally stocked.
YAGEO
In Stock: 2.566
Datasheet
77.4V Clamp 7.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
SMBJ48A/TR7
DigiKey Part Number
13-SMBJ48A/TR7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ48A/TR7
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.8A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V