SMBJ170CA/TR7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 2.000
Datasheet
275V Clamp 2.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
SMBJ170CA/TR7
DigiKey Part Number
13-SMBJ170CA/TR7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ170CA/TR7
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.2A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Voltage - Breakdown (Min)
189V