SMAJ6.5A/TR7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 9.532
Datasheet
11.2V Clamp 35.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
SMAJ6.5A/TR7
DigiKey Part Number
13-SMAJ6.5A/TR7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ6.5A/TR7
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2V DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
35.7A
Series
Power - Peak Pulse
400W
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V