SMAJ26A/TR13
DigiKey Part Number
13-SMAJ26A/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMAJ26A/TR13CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMAJ26A/TR13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ26A/TR13
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
42.1V Clamp 9.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.5A
Series
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V