SMAJ18A-HP6/13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 1.000
Datasheet
29.2V Clamp 20.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
SMAJ18A-HP6/13
DigiKey Part Number
13-SMAJ18A-HP6/13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ18A-HP6/13
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.6A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V