SMAJ15CA-AT/TR7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 4.863
Datasheet
24.4V Clamp 16.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
SMAJ15CA-AT/TR7
DigiKey Part Number
13-SMAJ15CA-AT/TR7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ15CA-AT/TR7
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V